Megtakarítások, melyek valóban hoznak pénzt
Újra eljött a megtakarítások kora. Több éves tetszhalott állapotuk után végre ismét kivirultak a bankbetétek Magyarországon, bár a Gránitnál eddig sem voltak parkolópályán. De vajon hogyan állnak most, hogy elindult a verseny? Öveket becsatolni, érkeznek a piac egyik legjobb megtakarítási ajánlatai!
Újra eljött a megtakarítások kora. Több éves tetszhalott állapotuk után végre ismét kivirultak a bankbetétek Magyarországon, bár a Gránitnál eddig sem voltak parkolópályán. De vajon hogyan állnak most, hogy elindult a verseny? Öveket becsatolni, érkeznek a piac egyik legjobb megtakarítási ajánlatai!
Írta: Gergely Péter, BiztosDöntés.hu, pénzügyi szakértő
Gyarapodnak a bankbetétek
A megtakarítási piac néhány hónap alatt gyökeresen átalakult. Noha az inflációkövető Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) az előző évi átlagos infláció alapján fizeti az idei évben lecsökkent kamatot, mivel az infláció a tavaly szeptemberi mélypontja (3 százalék) óta ismét emelkedni kezdett és 2025 februárjában már 5,6 százalék volt, számolni lehet azzal, hogy az inflációkövető állampapír a következő évben a jelenleginél magasabb kamatot fizet majd.
A piaci adatok alapján az idei évtől alacsonyabb kamatra váltó PMÁP állampapíroktól a befektetők mintegy 20-30 százaléka vesz búcsút és keres új megtakarítási lehetőséget a pénzpiacon.
A dilemma a lakossági bankbetétekkel és az évi 6,5 százalékos kamatot 3 éven át kínáló FIX Magyar Állampapírral szemben fogalmazódik meg. Közülük a banki betétek kamatai a piaci kamatszint változását követik le, míg a FIX Magyar Állampapír kamata állandó, független a pénzpiaci folyamatoktól. Az utóbbiba fektetők az infláció csökkenése esetén találhatják meg a számításukat.
Hogyan kalkuláljunk a banki megtakarítások esetében?
A banki betétek ismét felkeltették a megtakarítók érdeklődését, amit elsősorban az inflációkövető PMÁP kamatfizetési fordulója vált ki. Ebben az évben – sorozatonként eltérő dátummal – a papír inflációt követő kamatozása - a kamatprémiumot nem számolva - évi 17,6 százalékról évi 3,7 százalékosra vált.
Milyen egyéb lehetőség adódik jelenleg a megtakarítások reálétékének megőrzésére banki betét választásakor? Mivel a bankbetétek kamata után 15 százalékos kamatadót és 13 százalékos szociális hozzájárulási adót számít le a bank, az állampapírok kamata viszont adómentes, ezért a PMÁP kamatprémiummal növelt idei kamatszintjét alapul véve az évi 5,48 és 7,22 százalék közötti bruttó betéti kamatot fizető bankbetétek már meggondolandó alternatívát jelentenek.
Látra szóló megtakarítási lehetőségek a Gránit Banknál
A lekötött betétek hátránya, hogy a futamidő vége előtti – esetleges - felbontás esetén csak nagyon alacsony kamatot fizet.
A Kamat Plusz bankszámlán azonban lekötés nélkül tárolt pénzre a jegybanki alapkamat mínusz 3 százalékos, jelenleg évi 3,50 százalékos betétkamat jár (EBKM: 3,50%). A magas látra szóló kamat feltétele azonban havonta legalább 200 000 forint összegű jövedelem jóváírás. A pénznek az adott hónapot megelőző hónap utolsó munkanapja előtti 3. munkanap és az adott hónap 12. napja között kell megérkeznie a bankszámlára. Munkabérnek az a jövedelem számít, amelynél az utalás közleménye tartalmazza a bér, munkabér, jövedelem, fizetés, nyugdíj kifejezések valamelyikét.
Ráadásul most akár 80 000 forint pluszt is lehet keresni a Kamat Plusz bankszámla megnyitásával, rendszeres megtakarítás esetén. A szelfivel számlát nyitó ügyfelek 40 000 forintján felül további maximum 40 000 forint ajándékpénz is jár azoknak, akik a mobilalkalmazáson keresztül rendszeres megbízást adnak befektetési jegy vásárlására. Az akció a Kamat Plusz számlacsomaghoz kapcsolódik
A befektetési jegy vásárlást 12 hónapig fent kell tartani, minimum havi ötezer forint értékben. A Gránit Bank befektetési jegy formájában írja jóvá az első hónapban befektetett teljes összeget, maximum 40 000 forintig.
Lekötött betétek a Gránit Banknál
A lekötött betéti konstrukciók zászlóshajója a Gránit Banknál most a négy hónapra leköthető Gránit Hozampáros betét, kiemelt, évi 8 százalékos bruttó kamatozással, amennyiben a betét mellé legalább ugyanakkora összegben befektetési jegyet is vásárol a megtakarító a bank által forgalmazott befektetési alapokból.
További feltétel, hogy a betétbe új pénzt kell lekötni legalább 200 ezer forint összegben. így befektetési jegyből is legalább ekkora összegben kell vásárolni, legkésőbb a betét lekötésének napjától számított 10 naptári napon belül. A már megvett befektetési jegyek állománya nem csökkenhet a betétlekötés 4 hónapos időszaka alatt. A befektetési jegy kockázata eltér a lekötött betéti rész kockázatától.
Aki nem kíván ilyen vegyes konstrukcióba fektetni, mégis szeretne magas kamatot elérni kockázatmentesen, annak a Gránit eBank betét áll rendelkezésére, mely 3 hónapra évi 6,50 százalékos kamatot kínál.
Az eBank betétnél a kamat feltétele új pénz lekötése, valamint, aktivált eBank szolgáltatás a lekötés ideje alatt, továbbá legalább két, egymást követő hónapban a megtakarító Gránit Banknál vezetett folyószámlájára érkező, egyenként legalább 400 000 forintos, egyösszegű jóváírás.
Kedvező kamatok devizában takarékoskodóknak
A devizabetétek tekintetében, euróban takarékoskodva 1 hónapra évi 0,95 százalékos, 3 hónapra évi 1,25 százalékos, 6 hónapra évi 1,75 százalékos, 12 hónapra évi 2,50 százalékos betétkamatot fizet a bank.
Amerikai dollárban ugyanilyen futamidők mellett évi 2,50, 2,75, 3,00 és 3,50 százalékos betétkamat érhető el.
Angol fontban 1 és 3 hónapra évi 1,00 százalékos, 6 és 12 hónapra évi 1,25 százalékos lekötött betétkamat jár.
Svájci frankban a lekötött betéti devizakamat évi 0,20 – 0,30 százalék közötti.
Emellett lehetőség van román lejben nyitott devizaszámláról RON betétet lekötni, futamidőtől függően 4,25 – 5,00 százalékos kamatra A felsorolt betéti kamatmértékeknél az EBKM mértéke megegyezik az éves kamat mértékével.