Pénzügyi tippek a "pénznyelők" lefaragására
Takarékoskodni többet jelent a mindennapi spórolásnál: egyfajta szemlélet, amellyel akár a néhány száz forintos "pénznyelőket" is felismerjük, szokásaink, döntéseink megváltoztatásával pedig faragunk is belőlük. Hosszú távú elköteleződés ez, amely biztos eredményre vezet, hiszen a rendszeresen félretett vagy átütemezett néhány száz forintból tízezrek is lehetnek a hónap végére.
Pénzügyi tippek a "pénznyelők" lefaragására
Takarékoskodni többet jelent a mindennapi spórolásnál: egyfajta szemlélet, amellyel akár a néhány száz forintos "pénznyelőket" is felismerjük, szokásaink, döntéseink megváltoztatásával pedig faragunk is belőlük. Hosszú távú elköteleződés ez, amely biztos eredményre vezet, hiszen a rendszeresen félretett vagy átütemezett néhány száz forintból tízezrek is lehetnek a hónap végére.
Ne feledjük: a sok kicsi sokra megy – ebben nyújt segítséget a Pénzügyi Navigátor.
A további tartalmakért kattintson a képekre!
Pénzügyi célok - tudatos tervezés (mnb.hu)
Motiváció nélkül nincs változás – így van ez a pénzügyi tervezésnél is. Ha nem tűzünk ki magunk elé pénzügyi célokat, nem határozzuk el, hogy véghez visszük terveinket, nem érjük el a kívánt előrelépést. De hogyan érhető el mindez?
Első lépés: készítsünk költségvetést!
A legjobb módszer, ha háztartási költségvetést vezetünk. Pénzügyeink sikere 80%-ban a viselkedésen múlik, és csak 20%-ban a tudáson. A sikeres tartalékképzés titka, ha jól átgondoltan először magunknak fizetünk, azaz nem a hóvégi „maradék” összeget tesszük félre, hanem már a hónap elején, tervezetten elkülönítjük a megtakarításra szánt havi összeget!
A költségvetés-készítést 3 szakaszra bonthatjuk. A tervezéskor érdemes megközelítőleg egy évet vizsgálni. Fontos, hogy számoljunk a fix nagyobb kiadásokkal (pl.: nyaralás, iskolakezdés, karácsony), így ezekre a célokra hónapokkal előre félre tudunk tenni, akár kisebb összegeket. Ezzel egy esetleges hitelfelvétel, valamint az anyagi terhekkel járó fizetési nehézségek is elkerülhetők. Vegyük figyelembe, hogy a váratlan kiadásokra is érdemes vésztartalékot képezni! Az adatgyűjtés a kiadások és bevételek folyamatos vezetését jelenti. A terv így bármikor visszakereshető és átütemezhető, hiszen rendelkezésünkre állnak a megfelelő adatok. Az elemzés az összegyűjtött adatok kiértékelése. Vizsgáljuk meg, hol lehet csökkenteni a költségeinken, valamint milyen lehetőségek kínálkoznak a bevételek növelésére annak érdekében, hogy növelni tudjuk a félretehető összeget! Azonosítsuk saját „pénznyelőinket”, mint például: ételrendelés, dohányzás, indokolatlanul sok cipő vásárlása stb. Ezt követően mérjük fel bevételeink nagyságát, ideértve a rendszeres, vagy eseti, egyszeri juttatásokat! A bevételek után gondoljuk végig kiadásainkat, amiket érdemes csoportokba sorolni!
Vegyünk igénybe segítséget!
Az adatgyűjtéshez és elemzéshez bátran használjunk kalkulátorokat, netbankot, bankunk mobilapplikációját vagy kérjünk ingyenes segítséget független szakértőktől. Az MNB ügyfélszolgálatának munkatársai, valamint a vármegyeszékhelyeken működő Pénzügyi Navigátor Tanácsadó Irodahálózat szakértői díjmentesen állnak az ügyfelek rendelkezésére. Ha pénzügyeinket jellemzően elektronikusan intézzük, kiadásaink és bevételeink áttekintéséhez jó kiindulási alapot ad a bankszámlakivonat is, hiszen ezen nyomon követhetjük az adott időszak összes, nem készpénzes tranzakcióját.
Határozzunk meg célokat, és számoljunk!
Gondoljuk át, hogy…
- mekkora összeget tudunk minden hónapban félretenni?
- van-e vésztartalékunk, ha igen, mennyi időre elegendő?
- van-e hitelünk, ha igen, ennek törlesztése mekkora terhet jelent havonta?
- milyen nagyobb, tervezhető kiadások várhatók 1 éven belül?
- mi a konkrét pénzügyi célunk 1-3 éves időtávon?
Vizsgáljuk felül, ha kell, tervezzük újra!
Ha már legalább 3 hónapja vezetjük költségvetésünket, az megfelelő képet ad pénzügyi magatartásunkról. Gondoljuk át, melyek azok a tételek, amelyekből le tudunk faragni már rövid távon is! Biztosan szükséges a legnagyobb kábeltévé-előfizetés vagy internetcsomag? Sok ment el egy hónapban szórakozóhelyeken? Érdemes azt is kiszámolni, hogy napi szokásaink kisebb megváltoztatásával mennyit spórolhatunk 1 hét, 1 hónap, 1 év alatt. Ehhez nyújt segítséget a Pénziránytű Alapítvány Pénznyelő alkalmazása. Ha úgy látjuk, tervezzük újra költségvetésünket, hisz sok kicsi sokra megy!