Így védekezz az online albérletes csalások ellen!

Közzétéve:

Elterjedt csalási forma az ún. albérletes csalás, melynek egyik leggyakoribb elkövetési módszere röviden az, hogy az elkövető meghirdet valamilyen platformon, például közösségi médiában – de akár népszerűbb online hirdetési felületen – egy lakást bérbeadásra, majd ezt az ingatlant több személy részére is „bérbe adja”.

Elterjedt csalási forma az ún. albérletes csalás, melynek egyik leggyakoribb elkövetési módszere röviden az, hogy az elkövető meghirdet valamilyen platformon, például közösségi médiában – de akár népszerűbb online hirdetési felületen – egy lakást bérbeadásra, majd ezt az ingatlant több személy részére is „bérbe adja”. A bérbeadással kapcsolatos díjak (albérleti díj, kaució) kifizetésre kerülnek, majd a hirdető elérhetetlenné válik.

Ezután többnyire kiderül, hogy a hirdető személyazonossága nem volt valós és/vagy az ingatlan kiadására nem volt jogosult, mivel nem volt tulajdonos. A megbeszéléskor jellemző az, hogy valamilyen külső helyszínen találkozik az elkövető a gyanútlan albérletet kereső személyekkel. Vagy akár amiatt, hogy ne csússzon le egy online fotók alapján különösen jónak tűnő ajánlatról a bérlő, még a folyamat legelején, a szerződéskötés előtt kér tőle az elkövető, például foglaló címén.
(Ne feledjük: a csalók a profitért jól kitalált történeteket tudnak köríteni, hogy miért sürgős cselekednünk, és minél hamarabb pénzt utalnunk❗)

🙅Sajnos előfordul az is, hogy a lakáskeresők a hirdetővel még csak nem is találkoznak személyesen, csak online tartják a kapcsolatot, és az ingatlan megtekintése nélkül írnak alá e-mailben küldött szerződést, majd utalják el a kért díjat.

👩‍🎓A felvételi ponthatárok kihirdetését követően sokan kezdenek albérlet, lakáskeresésbe. Különösen ha például vidékről költözik valaki egy távolabbi városba, országrészbe, előfordulhat, hogy egy utazást meg akar spórolni a lakás bérbevétele előtti megtekintés kihagyásával.

Azonban ezzel komoly kockázatot vállal

TIPPEK, TANÁCSOK - Hogyan lehet elkerülni, hogy online ingatlanos csalások áldozatává váljunk?

Tekintsük meg a hirdetést alaposan, hogy rábukkanunk-e valamilyen árulkodó jelre, hogy gond lehet a hirdetéssel. Például a rossz helyesírásra, vagy arra, hogy a leírás túlságosan rövid vagy általános, még a lakás legalapvetőbb tulajdonságait sem tartalmazza, amit a tulajdonosnak tudnia kellene. Gyanús lehet az irreálisan alacsony, „bérlőcsalogató” ár. Önmagában ezek a dolgok természetesen nem jelentenek automatikusan csalási szándékot, de az összképet segíthetnek átlátni.

Összefoglalva:

❌ Ami túl szép, hogy igaz legyen, az nem is igaz!

❗ Ellenőrizzük a főbérlő/tulajdonos személyét!

❌ Ne engedjünk a sürgetésnek!

❗ A kaució kifizetése előtt mindenképpen nézzük meg élőben az ingatlant!

❌ Szerződést ne online kössünk!

❗ Nézzük meg az összképet!

További részletek: https://nki.gov.hu/it-biztonsag/tanacsok/igy-vedekezz-az-online-alberletes-csalasok-ellen/

Vértezd fel magad a kibercsalásokkal szemben, látogass el a KiberPajzs honlapra! (kiberpajzs.hu)

Vissza az összeshez