Az elsajátított ismeretek nagy segítséget nyújthatnak a személyes és pénzügyi biztonságod megőrzésében.
A Gránit Bankkal együttműködő TikTok inlfluencer Kapi Levente formabontó módon oktat kiberbiztonság témában. Nézzétek meg a háromrészes sorozatot!
Gránit Bank kiemelt figyelmet fordít arra, hogy magas szintű biztonságot nyújtó informatikai rendszerével védje ügyfelei személyes és banki adatait. Azonban a bank oldali védelem önmagában, az Ügyfelek aktív közreműködése nélkül nem lehet teljeskörű. Elengedhetetlen a felhasználók ébersége, hiszen a csalók sokszor közvetlenül tőlük igyekeznek olyan érzékeny banki adatokat megszerezni, mint a bankkártya, vagy NetBank azonosító adatok.
Az utóbbi években jelentősen megszaporodtak az ügyfeleket támadó adathalász kísérletek, e-mailben, SMS-ben és akár telefonon is megkereshetik őket, az elkövetési módok pedig egyre változatosabbak. Mind nemzetközi, mind hazai tekintetben, sokan esnek a csalók áldozatául, esetenként a megtakarításaikat is elveszítik egy visszaélés során. Ezért is tartja fontosnak a Gránit Bank, hogy felhívja a lakosság figyelmét a leggyakoribb visszaélési formákra, illetve, hogy bemutassa, mi a teendő, ha valaki áldozattá válik.
Ezen az oldalon igyekszünk minden olyan hasznos információt átadni, amely segít elkerülni, hogy te is visszaélés áldozatává válj!
A kiberbiztonság területén számos különböző típusú csalás és támadási mód létezik. Ezek közül néhány példa:
Ezek csak példák a kiberbiztonsági fenyegetésekre, és fontos, hogy kiemelt figyelmet tanúsítsunk a védekezés és a csalások megelőzése érdekében. A Gránit Bank elkötelezett abban, hogy ügyfelei biztonságosan bankolhassanak, ennek érdekében hatékony biztonsági megoldásokat alkalmaz, de ehhez kiemelten fontos az ügyfelek biztonságtudatos magatartása is. Bővebb információkat az MNB (Az adathalász csalások legjellemzőbb típusai (mnb.hu)), és a Kiberpajzs (Ön felismerné az összes csalástípust? | KiberPajzs) hivatalos oldalain találhatsz.
Fontos leszögezni azt, hogy a Gránit Bank soha nem kéri Ügyfeleit arra, hogy adják meg a jelszavaikat, azonosító adataikat akár e-mailen, SMS-ben, vagy telefonon keresztül. Fogadd meg az alábbi tanácsokat, hogy biztonságban tudd adataid!
Jelszavaidhoz, PIN kódjaidhoz csak te férj hozzá, ne mentsd el böngészőben. Ha valahol alapértelmezett jelszót kapsz, azonnal változtasd meg, és alapvetően 3 havonta érdemes jelszót cserélni, amely legalább 12 karakter legyen és tartalmazzon számot, kis- és nagybetűt, továbbá amennyiben lehetséges, speciális karaktert is. Jelszó esetén ajánlott az olyan jelmondatok használata, amelyek megfelelő hosszúságúak, kellően bonyolultak, valamint könnyen megtanulhatók.
Ismeretlen forrásból származó alkalmazásokat sose tölts le és ne telepíts! A Bank sose kéri olyan alkalmazás letöltését, amelyet nem a Gránit Bank Zrt. fejleszt (alkalmazásáruházakban a fejlesztő, bárki számára ellenőrizhető). Az általad használt alkalmazások mindig legyenek frissítve, valamint mindig jogtiszta szoftvereket használj. Az alkalmazásokat letöltés esetén mindig ellenőrizd (visszajelzések, gyártó), mindig hivatalos áruházon (Play áruház, iTunes, stb.) keresztül tölts le és telepíts. Az alkalmazás engedélykérésekkor pedig csak olyan hozzáféréseket engedélyezz, ami az alkalmazás működéséhez elengedhetetlen. Használj naprakész vírusvédelmet a mobileszközödön, valamint a számítógépeden egyaránt!
Amennyiben az adott weboldal megbízhatóságával kapcsolatban kétely merül fel, ne adj meg banki adatokat, keress más fizetési lehetőséget (pl. utánvét) vagy más webshopot a bankoláshoz / termék vásárlásához, kifizetéséhez!
Abban az esetben, ha a böngészésünk során olyan honlappal találkozunk, amelyet a böngésző csak figyelmeztetéssel engedne megnyitni, legyünk körültekintők, illetve gyanakvók!
A NetBank használata után nyomj a kilépés gombra és ezt követően zárd be a böngészőt.
Amely weboldal támogatja a többfaktoros azonosítást, ott alkalmazd! Így plusz védelmet biztosíthatsz adataidnak.
Kapott e-mail, SMS vagy telefonhívás esetén győződj meg a küldő / hívó személy vagy cég valódiságáról, valamint a megkeresés valószínűségéről, hitelességéről. Ha bizonytalan vagy, érdemes a kapcsolatfelvételt megszakítani és külön csatornán megerősítést kérni a hivatkozott cég hivatalos weboldalán feltüntetett elérhetőségek egyikén (visszahívni), hogy a megkeresés valós-e.
Ne kattints olyan e-mailban, SMS-ben található linkre, amelynek nem tudod eldönteni valódiságát. Pl.: valamelyik szolgáltatótól kapott fizetési meghagyást, felszólítást, a szolgáltató hivatalos felületein, csatornáin (mobilapplikáció, hivatalos webes ügyfélfiók, vagy telefonos ügyfélszolgálat) keresztül ellenőrizd.
Jelszavakat, egyéb személyes azonosítókat, banki információkat soha ne adj át, valamint ne tedd elérhetővé más személy(ek)nek, se telefonon, se e-mailen keresztül!
Amennyiben kizárólag csak linket tartalmaz egy kapott levél, vagy szöveges üzenetküldő szolgáltatás (pl.: közösségi oldalak, társkereső oldalak, vagy mobil applikációk üzenetküldő szolgáltatásai) és a küldő fél ismeretlen, akkor töröld a levelet!
Használd saját biztonságod érdekében a Gránit eBank applikációban lévő bankkártya zárolási (és feloldási) valamint a limitállítási funkciókat! A bankkártyád a lakat ikonra nyomva zárolhatod majd a tényleges fizetések előtt feloldhatod, így kizárhatod a bankkártyával való visszaélést. A bankkártya limiteid 0 Ft-on vagy alacsony összeghatáron tartásával is védekezhetsz, úgy, hogy a limiteket csak a tranzakciók előtt emeled meg.
A bankkártyához tartozó PIN kódot ne írd fel sehova és ne is add meg másnak! Lehetőség szerint zárt helyiségben lévő ATM-en keresztül vegyél fel pénzt, törekedj arra, hogy a végzett műveleteket más ne láthassa.
Internetes vásárlás esetén győződj meg arról, hogy az adott webshop valós (pl: a vonatkozó felhasználói vélemények megismerése figyelembe vételével), továbbá ellenőrizd, hogy elérhető-e az ÁSZF a honlapon, annak tartalmát, vagy az egyéb jogszabályba foglalt előírt tájékoztatókat. Olyan weboldal esetében, ahol valamilyen adatbekérés történhet, ott a böngésződ jelez e bármilyen hibát. Egy banki oldal betöltése során a böngészőnek nem szabad semmilyen hibát jeleznie.
A bankok hivatalos oldalát, vagy akár csomagküldő szolgáltatók weblapjait másoló, hamis, csaló oldalak sokszor megtévesztésig hasonlítanak az eredeti honlapokra, azonban kellő elővigyázatossággal és óvatossággal megtalálhatóak azok a gyanús elemek, amelyek alapján eldönthető, hogy az oldal valódi vagy adatszerzés érdekében álcázott. Gyanús jel lehet például a weboldal címe, a nyelvhelyességi és helyesírási hibák, a pontatlan és szakmaiatlan megfogalmazások, korábbi arculati elemeket megjelenítő webhelyek.
Az esetleges visszaélések elkerülése érdekében javasoljuk Ügyfelünk részére, hogy bankkártyád biztonságban tartása érdekében használja a GRÁNIT eBank applikációban lévő bankkártya zárolási funkciót és limitállítási funkciókat. Az applikáción belül zárolhatod bankkártyád és csak a tényleges fizetés előtt aktiválhatod, így kizárhatod a bankkártyáddal való visszaéléseket. Megelőzheted az esetleges visszaéléseket olyan módon is, ha a bankkártya limiteket 0 Ft-on tartod, és annak összegét csak készpénzfelvétel vagy egy bankkártyás vásárlás előtt emeled meg a kívánt mértékre. Ajánljuk figyelmedbe a Bank mobilapplikációjának (eBank) telepítésére és használatára vonatkozó leírásokat, amelyet banki oldalunkon találsz meg: a https://granitbank.hu/egyeblakossagiinformaciok linkre kattintva. Az eBank igénybevételével nagyobb biztonságban tudhatod pénzügyeid és folyamatosan figyelemmel kísérheted illetve kontrollálhatod bankszámlád egyenlegét. A kártyadigitalizációval kapcsolatban érkező iSMS/SMS üzenetekben érkező kódokat, mindig a céljuknak megfelelően használd!
Tisztelt Ügyfelünk!
Figyelem! Ismeretlenek, feltehetőleg csalók - a Gránit Bank nevében is - bankszámla-visszaélésre hivatkozva hamis oldalra mutató linket küldenek SMS-ben, hogy megszerezzék az ügyfelek személyes és banki adatait. A hamis oldalak letiltásával kapcsolatban a Bank a szükséges intézkedéseket minden esetben megteszi. Fontos az elővigyázatosság, a Gránit Bank sosem kéri e-mailben vagy SMS-ben arra ügyfeleit, hogy adják meg személyes és banki adataikat. Kizárólag a Gránit Bank biztonságos, hivatalos oldalára (https://granitbank.hu/) lépj be.
Tisztelettel: Gránit Bank Zrt.
Az elsajátított ismeretek nagy segítséget nyújthatnak a személyes és pénzügyi biztonságod megőrzésében.
Olvasson a legújabb átverési próbálkozásokról,
és ismerje fel a pénzügyi csalók módszereit
a KiberPajzs segítségével!
Csalók visszaélnek a Gránit Bank nevével és hamis Gránit netbanki felületet hoztak létre.
A keresőoldalakon megjelentek olyan adathalász, azaz csaló weboldalak amelyek a Gránit Bank nevében hamis NetBanki bejelentkező felületre irányítanak.
Gránit Bank kiemelt figyelmet fordít arra, hogy digitális szolgáltatásaival és innovációival párhuzamosan megfelelő védelmet is nyújtson.
Bármilyen kérdésed, észrevételed van, itt tudsz minket elérni.